Home

Benefits & Services

Union Leadership

News

PAC

Calendar

News

The ASEA/AFSCME Local 52 Political Action Committee recommends the following list of candidates for the upcoming General Election to be held Tuesday, November 6.

PAC endorsements are determined by questionnaire responses from candidates and incumbents, as well as legislative voting records. An endorsement for public office is based on the candidate’s support for public employee issues, not party affiliation. The following candidates and incumbents have expressed or taken political positions that the PAC believes are in the best interest of public employees.

Alaska Governor

 Name

Party

 Mark Begich

D

Alaska Lt. Governor

 Name

Party

 Debra Call

D

US Congress

 Name

Party

 Alyse Galvin

D

 

State Senate

 District 

 Name

 Party 

A

 Rep. Scott Kawasaki

D

B

 

 

C

 Sen. Click Bishop

R

D

   

E

 No Endorsement

-

F

 

 

G

 Oliver Schiess

D

H

 

 

I

 Elvira Gray-Jackson

D

J

 

 

K

 No Endorsement

-

L

 

 

M

 Janice Park

D

N

 

 

O

 No Endorsement

-

P

   

Q

 Jesse Kiehl

D

R

   

S

 Sen. Lyman Hoffman

D

T

 

 

State House

 District 

 Name

 Party 

1

 Kathryn Dodge

D

3

 No Endorsement

-

5

 Rep. Adam Wool

D

7

 No Endorsement

-

9

 Bill Johnson

D

11

 No Endorsement

-

13

 Nancy Dahlstrom

R

15

 Rep. Gabrielle LeDoux

R

17

 Rep. Andy Josephson

D

19

 Rep. Geran Tarr

D

21

 Rep. Matt Claman

D

23

 Rep. Chris Tuck

D

25

 Pat Higgins

D

27

 Elizabeth Snyder

D

29

 Shawn Butler

I

31

 Rep. Paul Seaton

R

33

 Sara Hannan

 Chris Dimond

D

I

35

 Rep. Jonathan Kreiss-Tomkins

D

37

 Rep. Bryce Edgmon

D

39

 Rep. Neal Foster

D

State House

 District 

 Name

 Party 

2

 No Endorsement

-

4

 Grier Hopkins

D

6

 Edward Alexander

D

8

 No Endorsement

-

10

 Patricia Faye-Brazel

D

12

 No Endorsement

-

14

 Kelly Merrick

R

16

 Rep. Ivy Spohnholz

D

18

 Rep. Harriet Drummond

D

20

 Zach Fields

D

22

 Rep. Jason Grenn

N/A

24

 Rep. Charles Kopp

R

26

 Ladislau Shaw

R

28

 Amber Lee

D

30

 No Endorsement

-

32

 Rep. Louise Stutes

R

34

 Andi Story

D

36

 Rep. Dan Ortiz

N/A

38

 Rep. Tiffany Zulkosky

D

40

 Rep. John Lincoln

D

 

The PAC would like to encourage your participation in political action. If you are not already a contributor to Public Employees Organized to Promote Legislative Equality (PEOPLE), please consider enrolling. A membership in PEOPLE automatically makes you a member of the ASEA/AFSCME Local 52 Political Action Committee.

As a contributing member of the PAC you can be elected to serve on the PAC Board of Directors. For more information, contact the ASEA Juneau Office at 463-4949 or (800) 478-0049 toll free.

alarm Please note that members are reminded to use personal email accounts when communicating with PAC directors, legislators and candidates for public office, or when sending emails containing messages of a political nature.

İnternet ortamında bulabileceğiniz Türk Porno sex indir sitesi sizlere zevk dolu anlar yaşatmak için hazır. Hiç bir yerde denk gelemeyeceğiniz türk sex videoları sayesinde hazıın doruklarını yaşamaya başlayın. Her anınında farklı zevk yaşayacağınız anal sex için özel bir kategorimiz de bulunuyor. Ücretsiz bir yapı şeklinde olan resim yükle adresi sayesinde tüm dosyalarınız artık güvende. Her bilgisayarın ihtiyacı olan Office 2013 Professional Lisans Key Satın Al sitesi sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde Clash of Clans hileli apk indirme işlemi gerçekleştirerek oyun zevkinize kaldığınız yerden devam edebilir extra olarak gta5 apk indir konusunu da incelemeye a labilirsiniz. Etkileşimi az olan bir gönderiniz için facebook paylaşım satın al sitesi sayesinde gönderinizi çok daha fazla kişiye erişimini sağlaya bilirsiniz. Telefonun ucunda sohbet hattı numaraları hizmetinden yararlanan bir çok ateşli kadın ile eşleşmeye hemen başla, bir çok sex telefon hattı numarası sizlere ulaşamayacağınız kadınlara erişimde kolaylık sağlar. Hemen ulaşım sağlaya bileceğiniz seks sohbet kadınlara hemen konuşmaya başlayın. Her dakikası eğlence dolu geçecek olan sex numaraları ile hiç tadmadığınız duygulara anlık yaşayın. Deneyimleyeceğiniz telefonda seks hattı hizmeti anlık olarak sizlere eğlencenin diblerine oturtacak. hemen sizlerde sıcak sohbet hattı adresi üzerinden güzel bir numara ile ateşli kadınlara ulaşım sağlayarak telefonda sohbet olaylarına başlayın. Telefonda Canlı Ucuz Sohbet Hattı ile en Uygun hizmet garantisi sizlerle.