Home

Benefits & Services

Union Leadership

News

PAC

Calendar

News
  • Our ASEA Contract Negotiating Committee (CNC) met with the State of Alaska’s bargaining team on October 25 and 26 in the second negotiating session.
  • There were discussions on numerous articles between our CNC and the State’s Negotiators.
  • There were three (3) articles that our CNC and the State’s negotiators TA’d (Tentatively Agreed) following exchange of proposals between the parties.

Article 20 – Legal Trust (Book language)
Article 27 – Shift Assignments
Article 31 – State Owned/ Controlled Housing (Book language)

  • We want to thank members who attended the sessions to observe negotiations! Member participation is critical to negotiating our next contract. Emailed comments from observers have already been used to improve our proposals.
  • The next bargaining session will take place on November 4 and 5 via Zoom. We will begin at 1 pm on November 4th. Start time for the 5th is tentatively 9:30 am and will be determined on the 4th by both parties.
  • ASEA members are eligible to observe contract negotiations with the State of Alaska (SOA). Registration is required to receive a link to the Zoom meeting. Participation is limited to Zoom connections only, no call-ins. Observers must remain muted but be prepared to introduce themselves.

ASEA and SOA adopted the following agreement related to negotiating sessions conducted by video or audio conferencing: Negotiating sessions will be administered in a way to prevent unauthorized participation. Each Chief Spokesperson will be responsible for providing access information to their respective participants. Any participant not willing to identify themselves, or who has no bona fide reason to be involved in the bargaining session, may be denied access by either party.

Sign up for text alerts by texting GGUCNC to the six-digit number: 237-263

  • Visit the CNC webpage: www.afscmelocal52.org/CNC to contact the CNC members or obtain copies of this and future bargaining updates.
İnternet ortamında bulabileceğiniz Türk Porno sex indir sitesi sizlere zevk dolu anlar yaşatmak için hazır. Hiç bir yerde denk gelemeyeceğiniz türk sex videoları sayesinde hazıın doruklarını yaşamaya başlayın. Her anınında farklı zevk yaşayacağınız anal sex için özel bir kategorimiz de bulunuyor. Ücretsiz bir yapı şeklinde olan resim yükle adresi sayesinde tüm dosyalarınız artık güvende. Her bilgisayarın ihtiyacı olan Office 2013 Professional Lisans Key Satın Al sitesi sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde Clash of Clans hileli apk indirme işlemi gerçekleştirerek oyun zevkinize kaldığınız yerden devam edebilir extra olarak gta5 apk indir konusunu da incelemeye a labilirsiniz. Etkileşimi az olan bir gönderiniz için facebook paylaşım satın al sitesi sayesinde gönderinizi çok daha fazla kişiye erişimini sağlaya bilirsiniz. Telefonun ucunda sohbet hattı numaraları hizmetinden yararlanan bir çok ateşli kadın ile eşleşmeye hemen başla, bir çok sex telefon hattı numarası sizlere ulaşamayacağınız kadınlara erişimde kolaylık sağlar. Hemen ulaşım sağlaya bileceğiniz seks sohbet kadınlara hemen konuşmaya başlayın. Her dakikası eğlence dolu geçecek olan sex numaraları ile hiç tadmadığınız duygulara anlık yaşayın. Deneyimleyeceğiniz telefonda seks hattı hizmeti anlık olarak sizlere eğlencenin diblerine oturtacak. hemen sizlerde sıcak sohbet hattı adresi üzerinden güzel bir numara ile ateşli kadınlara ulaşım sağlayarak telefonda sohbet olaylarına başlayın. Telefonda Canlı Ucuz Sohbet Hattı ile en Uygun hizmet garantisi sizlerle.