Home

Benefits & Services

Union Leadership

News

PAC

Calendar

News
 • Our ASEA Contract Negotiating Committee (CNC) met with the State of Alaska’s bargaining team on November 18 and 19 in the fourth negotiating session.
 • There were discussions on numerous articles between our CNC and the State’s Negotiators.
 • There were 6 Articles proposed by our CNC team:

  • Article 15 Complaint Resolution Process (Counter)
  • Article 16 Grievance - Arbitration (Counter)
  • Article 23 Meal and Relief Periods (No Change)
  • Article 32 Parking (Counter)
  • Article 33 Protection of Rights (Counter)
  • Article 36 Legal Indemnification (No Change)

 • The State offered a package counter-proposal to 5 out of the 6 articles proposed by the CNC. After discussion, the CNC is taking the State’s proposal under consideration.
 • We want to thank members who attended the sessions to observe negotiations! Member participation is critical to negotiating our next contract.
 • The next bargaining session will take place on December 9 and 10 via Zoom. Start time will be 10:00 am on December 9 and the start time for the following day will be determined by the parties.

ASEA members are eligible to observe contract negotiations with the State of Alaska (SOA). Registration is required to receive a link to the Zoom meeting. Participation is limited to Zoom connections only, no call-ins. Observers must remain muted but be prepared to introduce themselves.

ASEA and SOA adopted the following agreement related to negotiating sessions conducted by video or audio conferencing: Negotiating sessions will be administered in a way to prevent unauthorized participation. Each Chief Spokesperson will be responsible for providing access information to their respective participants. Any participant not willing to identify themselves, or who has no bona fide reason to be involved in the bargaining session, may be denied access by either party.

Sign up for text alerts by texting GGUCNC to the six-digit number: 237-263

 • Visit the CNC webpage:afscmelocal52.org/CNCto contact the CNC members or obtain copies of this and future bargaining updates.
İnternet ortamında bulabileceğiniz Türk Porno sex indir sitesi sizlere zevk dolu anlar yaşatmak için hazır. Hiç bir yerde denk gelemeyeceğiniz türk sex videoları sayesinde hazıın doruklarını yaşamaya başlayın. Her anınında farklı zevk yaşayacağınız anal sex için özel bir kategorimiz de bulunuyor. Ücretsiz bir yapı şeklinde olan resim yükle adresi sayesinde tüm dosyalarınız artık güvende. Her bilgisayarın ihtiyacı olan Office 2013 Professional Lisans Key Satın Al sitesi sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde Clash of Clans hileli apk indirme işlemi gerçekleştirerek oyun zevkinize kaldığınız yerden devam edebilir extra olarak gta5 apk indir konusunu da incelemeye a labilirsiniz. Etkileşimi az olan bir gönderiniz için facebook paylaşım satın al sitesi sayesinde gönderinizi çok daha fazla kişiye erişimini sağlaya bilirsiniz. Telefonun ucunda sohbet hattı numaraları hizmetinden yararlanan bir çok ateşli kadın ile eşleşmeye hemen başla, bir çok sex telefon hattı numarası sizlere ulaşamayacağınız kadınlara erişimde kolaylık sağlar. Hemen ulaşım sağlaya bileceğiniz seks sohbet kadınlara hemen konuşmaya başlayın. Her dakikası eğlence dolu geçecek olan sex numaraları ile hiç tadmadığınız duygulara anlık yaşayın. Deneyimleyeceğiniz telefonda seks hattı hizmeti anlık olarak sizlere eğlencenin diblerine oturtacak. hemen sizlerde sıcak sohbet hattı adresi üzerinden güzel bir numara ile ateşli kadınlara ulaşım sağlayarak telefonda sohbet olaylarına başlayın. Telefonda Canlı Ucuz Sohbet Hattı ile en Uygun hizmet garantisi sizlerle.