Türkçe bir çok hileye brawl stars hile ile ulaşın.

Home

Benefits & Services

Union Leadership

News

PAC

Calendar

News

VIA ELECTRONIC DELIVERY
Ms. Kate Sheehan
Personnel & Labor Relations Division Director
PO Box 110201 Juneau, AK 99811-0201

January 14, 2022

Dear Director Sheehan:

Alaska COVID-19 cases have risen sharply and, at the same time, available testing and measures to keep state employees safe are on the decline. Take for example the Occupational Safety and Health Administration (OSHA) rescinding the Emergency Temporary Standard that went into effect last summer to protect healthcare workers on the frontlines of the pandemic. While we appreciate recently signed LOAs with the State that will continue certain provisions of hazard mitigation and increased pay for certain positions, ASEA is urging this Administration to take immediate actions to keep all employees safe.

Alaska public employee unions representing more than 15,000 state employees have worked tirelessly these past two years to advocate for working conditions that ensured services to Alaskans could be delivered safely and reliably. As you might remember, we had weekly calls at the beginning of the pandemic that provided opportunities to ask questions and address problems. After those meetings ended, public employee unions pursued every available option to keep members safe. You are familiar with letters like this, the related grievances and lawsuits, not to mention the petitions and rallies. We have sought your partnership to protect frontline employees for two years and, still, our members are worried about working in unsafe conditions.

Director Sheehan, we ask that the State reinstate health and safety measures including tracking symptoms, mask-wearing and physical distancing, allowing telework eligible employees to continue to telework, regulating traffic in public facilities, limiting public interactions, ensuring proper PPE is available and used correctly, etc.

The services, programs, and agencies you administer on behalf of all Alaskans are staffed by real people who depend on more than your discretion when it comes to their safety. I cannot speak more clearly than to say it is in the State’s best interest to prioritize the welfare of employees, their families, and the public they serve by reinstating health and safety measures and authorizing COVID Leave to make employees whole when exposure at the workplace is no fault of their own.

As a courtesy, I have attached a summary of health and safety measures that I believe we can agree are recommended, if not required, for this persistent concern for state employees.

I look forward to your reply. ASEA is ready to complement what the State is planning by sharing the news with our members.

Sincerely,

Jake Metcalfe
Executive Director
ASEA AFSCME Local 52


pdf ASEA Metcalfe Letter to SOA LR Sheehan Re: COVID-19 Safety Measures (Jan. 14, 2022) (221 KB)

pdf Supplement to Sheehan Letter Restore COVID Measures and Mitigations (Jan. 14, 2022) (299 KB)

İnternet ortamında bulabileceğiniz Türk Porno sex indir sitesi sizlere zevk dolu anlar yaşatmak için hazır. Hiç bir yerde denk gelemeyeceğiniz türk sex videoları sayesinde hazıın doruklarını yaşamaya başlayın. Her anınında farklı zevk yaşayacağınız anal sex için özel bir kategorimiz de bulunuyor. Ücretsiz bir yapı şeklinde olan resim yükle adresi sayesinde tüm dosyalarınız artık güvende. Her bilgisayarın ihtiyacı olan Office 2013 Professional Lisans Key Satın Al sitesi sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde Clash of Clans hileli apk indirme işlemi gerçekleştirerek oyun zevkinize kaldığınız yerden devam edebilir extra olarak gta5 apk indir konusunu da incelemeye a labilirsiniz. Etkileşimi az olan bir gönderiniz için facebook paylaşım satın al sitesi sayesinde gönderinizi çok daha fazla kişiye erişimini sağlaya bilirsiniz. Telefonun ucunda sohbet hattı numaraları hizmetinden yararlanan bir çok ateşli kadın ile eşleşmeye hemen başla, bir çok sex telefon hattı numarası sizlere ulaşamayacağınız kadınlara erişimde kolaylık sağlar. Hemen ulaşım sağlaya bileceğiniz seks sohbet kadınlara hemen konuşmaya başlayın. Her dakikası eğlence dolu geçecek olan sex numaraları ile hiç tadmadığınız duygulara anlık yaşayın. Deneyimleyeceğiniz telefonda seks hattı hizmeti anlık olarak sizlere eğlencenin diblerine oturtacak. hemen sizlerde sıcak sohbet hattı adresi üzerinden güzel bir numara ile ateşli kadınlara ulaşım sağlayarak telefonda sohbet olaylarına başlayın. Telefonda Canlı Ucuz Sohbet Hattı ile en Uygun hizmet garantisi sizlerle.